Catherine Mathelin tarafından kaleme alınan kitapta çocuk ve ebeveyn arasında yaşanabilecek sorunlar çarpıcı bir dille anlatılmaktadır.
Kitapta; boşanmalar, kıskançlık, üvey anne baba olmak gibi konularda çocuklarla ebeveynlerin yaşadığı sorunlara bazen şaşırtan, bazen güldüren, bazen de ağlatan duygular eşliğinde etkili bir bakış açısı geliştirme olanağı okuyucuya sunuluyor.
Kendi çocukluk yaşantılarında hakları sınırlı olarak yetişen ve şimdi ebeveyn olanlar bireylerin çocuklarıyla nasıl çocuklaştığına da değinilen kitapta; sınırı olmayan, kendini güvende hissetmeyen, duygu regülasyonu olmayan çocukların durumu etkili bir anlatımla okuyucuya sunuluyor.
Kadınlara ve erkeklere farklı pencerelerden ilişkilerine bakma fırsatı sunan Jean-Claude Liaudet tarafından kaleme alınmış ve Ayşe Gülgün Uzhan tarafından Türkçe’ye çevirisi yapılmış olan etkili bir kaynak.
Anneleri tarafından prens olarak yetiştiren erkek çocuklarının, büyüdüğünde kadınlarla olan ilişkisi okuyucuda merak uyandıran bir anlatımla sunulmuş. Anne çocuk arasındaki bağlanma ilişkisinin yetişkinlikteki ilişkilerimize nasıl etki etki ettiği etkili şekilde anlatılmış.
Karşı cins ile arkadaşlık, flört, evlilik ilişkisi olan her erkek ve kadının merakla ve keyifle okuyup yararlanabileceği bu kitap Kural dışı Yayınları tarafından basımı yapılmıştır.
Kızı olan babalara ve tüm kadınlara yönelik anlatımıyla; babasıyla ilişkisini anlayabilen kadınların eşleriyle de ilişkilerini daha iyi anlayabileceklerini vurgulayan Jean-Claude Liaudet tarafından kaleme alınan ve Ayşe Gülgün Uzhan tarafından Türkçe’ye çevirisi yapılmış olan bir kaynaktır.
Kadınların erkeklerle olan ilişkilerinde kendi baba-kız ilişkilerinin yerini irdeleyen ve okuyucunun ilişkilerine bakış açısını değiştirmesine olanak sağlayan kitapta; baba figürü tarihsel, dinsel, mitolojik, sosyolojik, hukuksal ve psikolojik açıdan da ele alınmıştır.
Yayınlandığı tarihten itibaren çok sayıda okuyucuya ulaşan Maia Szalavitz, Bruce D. Perry tarafından kaleme alınmış kitap Elif Söğüt tarafından Türkçe’ye çevrilmiştir.
Bir çocuk psikiyatristinin notlarından derlenen kitapta hikayelerine değinilmiş çocuklar aracılığıyla okuyucu çok şey öğreniyor.
Sevgi, iyileşme gücü, insan ilişkilerinin doğası kitapta etkili bir dille anlatılıyor.