SPELLBOUND
Yönetmen: Alfred Hitchcock
Yıl: 1945
Oyuncular: Ingrid Bergman, Gregory Peck, Michael Chekhov, Leo G. Carroll, Rhonda Fleming, John Emery, Norman Lloyd, Bill Goodwin, Steven Geray, Donald Curtis, Wallace Ford, Art Baker, Regis Toomey, Paul Harvey
Türler: Kara-Film, Gizem, Romantik, Gerilim

Gerilim sinemasının büyük ustası Alfred Hitchcock Öldüren Hatıralar'da Sigmund Freud'un psikanaliz teorileriyle bir cinayet çözümlemesi yapıyor.
Hitchcock'un düş sekansları için ressam Salvador Dali'yle çalıştığı film, göreve yeni atanan müdürünü bekleyen bir akıl hastanesinde başlıyor.
Doktor Ballantine'in gelişiyle merakları bir kat daha artan hastane sakinleri, doktorun kimi tuhaf hallerine anlam vermekte zorlanacak, hatta içlerinde onun katil olduğunu ileri sürenler bile olacaktır.
FREUD (1962) -Gizli Hakikatler
Yönetmen: John Huston
Ülke: ABD
Tür: Biyografi | Dram
Süre: 120 dakika
Dil: İngilizce
Senaryo: Charles Kaufman, Wolfgang Reinhardt, Jean-Paul Sartre
Müzik: Jerry Goldsmith
Görüntü Yönetmeni: Douglas Slocombe
Yapımcı: Wolfgang Reinhardt
Nam-ı Diğer: Freud: The Secret Passion
Oyuncular: Montgomery Clift (Sigmund Freud), Susannah York (Cecily Koertner), Larry Parks (Dr. Joseph Breuer), Susan Kohner (Martha Freud).
Filmin Konusu:
İlk çağlardan bu yana insanoğlunun kendine dair inanışında üç büyük değişiklik olmuştur. Üç büyük darbe kibirimizin hakkından geldi. Kopernik’den önce, evrenin merkezi olduğumuzu tüm gökcisimlerinin dünyamızın etrafında döndüğünü sanıyorduk. Büyük astronom bu bencilliği tuz buz etti. Gezegenimizin güneşin etrafında dönen pek çok gezegenden biri olduğunu güneş sistemimizin ötesinde başka sistemler, sayısız dünyalar olduğunu kabul etmeye zorlandık.
Charles Darwin’den önce insanoğlu kendisinin hayvanlar âleminden farklı ve ayrı bir tür olduğuna inanırdı. Büyük biyolog, fiziksel organizmamızın herhangi bir hayvani yaşam formu için olan kurallardan farksız olduğunu anlamamızı sağladı.
Sigmund Freud’dan önce, insanoğlu söylediklerinin ve yaptıklarının sadece bilincinin ürünü olduğuna inanırdı. Büyük psikolog aklımızın gizli şekilde işleyen ve yaşantımıza dahi hükmedebilen başka bir bölümünün varlığını ispatladı. Bu Freud’un, neredeyse cehennemin bizzat kendisi kadar karanlık bir bölgenin derinliklerine inmesinin hikâyesidir